Most Stołpecko - Nalibocki       Reaktywacja i Pamięć      
       
AKTUALNO¦CI - SZCZEGÓŁY INFORMACJI
04.03.2018
Zmarł Marian Podgóreczny ps. "Żbik"

3 marca zmarł Kpt./Rtm. Marian Podgóreczny, w okresie okupacji jako partyzant i kawalerzysta Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego AK, przebył pod dowództwem porucznika: "Góry”, "Doliny" - Adolfa Pilcha bohaterski szlak bojowy. Został za te dokonania odznaczony Orderem Wojennym Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych.

Po wojnie poprzez swoje publikacje i wydawnictwa książkowe propagował historię Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego Armii Krajowej. Od wielu lat brał czynny udział w organizowanych spotkaniach okolicznościowych w Sopocie i Gdańsku oraz w uroczystościach Zgrupowania Kampinos na Cmentarzu Wojennym w Wierszach (Puszcza Kampinoska) oraz w Budach Zosinych (Jaktorów). Jest współfundatorem Honorowej Tablicy Pamięci poświęconej 27 Pułkowi Ułanów AK imienia Króla Stefana Batorego i jego Dowódcy rot. Zdzisława Nurkiewicza ps. "Noc", umieszczonej na Cmentarzu Wojennym w Wierszach (Puszcza Kampinoska). Współzakładał Koło Środowiska Zgrupowania Stołpecko - Nalibockiego i Rodzin AK ŚZŻAK.

Pogrzeb Kpt./Rtm. Mariana Podgórecznego odbył się 12 marca 2018 roku. Kpt. "Żbik" został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Sopocie.

**********

Biogram na stronie ak-kresy.pl >>>

**********

wstecz              Strona o Zgrupowaniu Stołpecko - Nalibockim Armii Krajowej