Most Stołpecko - Nalibocki       Reaktywacja i Pamięć      
       
AKTUALNOŚCI - SZCZEGÓŁY INFORMACJI
22.02.2018
Zmarł Wacław Nowicki ps. "Zbyszek"

W piątek 16 lutego zmarł Wacław Nowicki ps. "Zbyszek", żołnierz Zgrupowania Stołpecko-Nalibockiego AK, więzień niemieckich obozów koncentracyjnych.


 
Urodził się 12 maja 1925 roku w Nalibokach. Od 1941 roku służył w Narodowej Organizacji Wojskowej na Placówce Naliboki w Nowogródzkim Podokręgu NOW, w sierpniu 1942 scalonym z AK.

W czerwcu 1943 roku, po masakrze miejscowej ludności dokonanej przez partyzantkę sowiecką, wstąpił do Oddziału Partyzanckiego "Dźwig" przekształconego w Zgrupowanie Stołpecko-Nalibockie Armii Krajowej. W czerwcu 1943 roku walczył w Powstaniu Iwienieckim.

W sierpniu 1943 roku ranny w bitwie z Niemcami pod Śmiejnem, aresztowany i deportowany do Westfalii, gdzie podjął działalność konspiracyjną. Od lutego do maja 1944 roku więziony i torturowany w Bielefeld, następnie osadzony w niemieckich obozach koncentracyjnych KL Buchenwald oraz KL Bergen-Belsen.

Po wojnie zamieszkał w USA. W czerwcu 1983 roku powrócił na stałe do Polski.

W 1993 r. wyszły drukiem jego fascynujące wspomnienia "Żywe echa". Opisał też szczegółowo życie w niemieckich obozach koncentracyjnych.

Przyczynił się do wzniesienia pomnika ofiar rzezi żołnierzy AK i ludności Naliboków dokonanej w maju 1943 roku przez partyzantkę sowiecką, oraz do odbudowy kościoła w swoich rodzinnych Nalibokach.

Brał czynny udział w życiu środowiska Nowogródzkiego Okręgu ŚZŻAK. Przez wiele lat domagał się, aż w końcu w 2017 roku doczekał się postawienia krzyża i tablicy upamiętniających żołnierzy AK poległych latem 1944 roku pod Terebejnem (obecna Białoruś).

**********

Pogrzeb Wacława Nowickiego odbył się 28 lutego 2018 roku w Pyrach k. Warszawy. O godz. 10.00 wystawiono trumnę w Kaplicy Domu Pogrzebowego. O godz.11.00 odbyła się Msza Św. w Kościele Parafialnym. Po Mszy pieszo udano się na Cmentarz Parafialny, gdzie ciało zostało złożone w grobie, w którym spoczywała już Jego żona. Ceremonia pogrzebowa na Cmentarzu odbyła się w asyście Kompani Honorowej WP. Oddano salwę honorową. W uroczystości uczestniczyła najbliższa Rodzina, m. in. syn i córka (przybyła z Nowego Jorku). W ostatniej drodze Zmarłego, reprezentując środowiska Okręgu Nowogródek AK, uczestniczył też Piotr Kosowicz, Wiceprezes naszego Koła. Przekazał on Rodzinie pamiątkowe odznaczenie "Za zasługi dla Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej" przyznane w ostatnich dniach przez Zarząd ŚZŻAK, odznaczenie, które właśnie Wacławowi mieliśmy uroczyście przekazać. Nie zdążyliśmy...

Śp. Wacław Nowicki pochowany został dnia 28 lutego 2018 r. na Cmentarzu Parafialnym w Pyrach k. Warszawy, kw. A -16 -16.

wstecz              Strona o Zgrupowaniu Stołpecko - Nalibockim Armii Krajowej